1. Solární elektrárny

  Zaměření je směřováno na rodinné domy a menší bytové stavby v oblasti přímé realizace HOME hybridního energetického solárního systému...

 2. Tepelná čerpadla

  Nabízíme a provádíme instalaci a montáž tepelných čerpadel, systému vzduch-voda, zn. která jsou vhodná do rodinných domů, novostaveb...

 3. Jak na to...

  krok za krokem... vás provedeme celou realizací.

 4. Potřebujete poradit?

  Tepelná Čerpadla:
  Solární Elektrárny:
  +420 777 711 244

Menu Zavřeno

Bez licence bude zřejmě možné provozovat fotovoltaickou elektrárnu až do 40 kW

Praha – Bez licence na výrobu elektřiny bude zřejmě možné provozovat fotovoltaickou elektrárnu do výkonu až 40 kilowattů (kW). Nyní není licence potřeba pro elektrárny do deseti kW. Změnu energetického zákona by mělo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předložit vládě zhruba za měsíc. Na konferenci Solární energie a akumulace v ČR to dnes řekl náměstek ministra René Neděla.

Pro provoz fotovoltaiky s výkonem do deseti kW není vyžadována licence na výrobu elektřiny. Podmínkou je, že výroba z nově připojené výrobny bude sloužit primárně pro vlastní spotřebu. Výhodou provozování solární elektrárny bez licence je fakt, že se provozovatel nestává podnikatelem.

Další novela energetického zákona má urychlit povolovací proces stavby nových fotovoltaických elektráren. Ministerstvo řeší také další body, chce například zvýšit hranici pro stavbu fotovoltaiky bez stavebního povolení, nyní není povolení potřeba na solární elektrárny do výkonu 20 kW.

Vláda schválila novelu energetického zákona ve středu, podle Neděly šlo o takzvanou „Putin novelu“. Obsahuje například, že obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Změna by zavedla princip zvaný „use it or lose it“. Novela upravila také režim dodavatele poslední instance (DPI), zkrátila ho z půl roku na tři měsíce.

Celý článek zde…

zdroj: ceskenoviny.cz