1. Solární elektrárny

  Zaměření je směřováno na rodinné domy a menší bytové stavby v oblasti přímé realizace HOME hybridního energetického solárního systému...

 2. Tepelná čerpadla

  Nabízíme a provádíme instalaci a montáž tepelných čerpadel, systému vzduch-voda, zn. která jsou vhodná do rodinných domů, novostaveb...

 3. Jak na to...

  krok za krokem... vás provedeme celou realizací.

 4. Potřebujete poradit?

  Tepelná Čerpadla:
  Solární Elektrárny:
  +420 777 711 244

Menu Zavřeno

Agrofotovoltaika

AGROFOTOVOLTAIKA skupiny Revital Energy

Agrivoltaika využívá oboustranné („bifacial“) fotovoltaické panely, které zachytávají světlo oběma svými stranami. Takové panely jsou již běžně na trhu k dispozici, a vyhovuje jim instalace s vyšším sklonem a výše nad zemí. Čím výše a s vyšším sklonem jsou instalované, tím více světla zadní stranou zachytí. Z toho vyplývají dvě možnosti instalace na zemědělské půdě:

 • Oboustranné panely se mohou montovat stejně jako stávající solární elektrárny na poli, tzn. v šikmé poloze a s orientací převážně na jih. Inovace zde spočívá ve visuté konstrukci o výšce přibližně 5 metrů. Plodiny pak rostou v částečném stínu pod panely, což poskytuje výhodu při vlnách veder a suchu. Zároveň se lze pod panely pohybovat s běžnou zemědělskou mechanizací.
 • Pokud plodiny vyžadují více slunce, nebo nevyhovuje zvýšená konstrukce, přichází v úvahu řešení  oboustranných panelů, které jsou instalovány svisle tak, že jejich strany jsou orientované na východ a na západ. Mezi panely musí být dostatečně velké rozestupy, aby si navzájem nestínily. Ve vzniklých solárních „alejích“ lze potom úplně standardně zemědělsky hospodařit, ať už pěstovat rostliny nebo chovat zvířata. Fotovoltaika nepředstavuje žádné omezení.

  V obou případech má instalovaná fotovoltaika minimální nebo kladný vliv na zemědělské využití půdy, kde je instalována.
  zdroj: tzb-info.cz